The Reuschel Company began 2018 with inventory of 10,000 units at a cost of $7 per unit. During 2018, 50,000 units were purchased for $8.50 each. Sales for the year

The Reuschel Company began 2018 with inventory of 10,000 units at a cost of $7 per unit. During 2018, 50,000 units were purchased for $8.50 each. Sales for the year totaled 54,000 units leaving 6,000 units on hand at the end of 2018. Reuschel uses a periodic inventory system and the LIFO inventory cost method. Required: 1. Calculate cost of goods sold for 2018. 2. From a financial reporting perspective, what problem is created by the use of LIFO in this situation? Describe the disclosure required to report the effects of this problem.

Do you need us to help you on this or any other assignment?


Make an Order Now
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.